Разград

Разград е красив малък град, разположен на двата бряга на река Бели Лом в Североизточна България. Намира се в централната част на Лудогорското плато. Наричан е от мнозина „Перлата на Лудогорието“. По данни на НСИ населението на Разград за 2011 година е 33880 души. Надморската височина на града е 270 метра, а площта му е 92 кв. км. Празникът на града е на 28 януари.
Той е областен административен център на Разградска област.
И до днес не е определена точно датата на възникването на Разград. Ясно е само,че тук са живели хора още от времената на античните цивилизации. Свидетелство за това са праисторическите селищни могили в околностите на града. Тридесет надгробни могили и исторически находки в местността Хисарлъка до Разград показват, че още по времето на траките тук е кипял живот.
Няколко века по-късно римляните изграждат град-крепост “Абритус”. Името му е свързано с жестоката им битка с готите , в която загива император Дерий Траян. От тяхно време е откритото най-голямо монетно съкровище по нашите земи – 835-те (4 кг) златни монети от V век. Гордост на Разградския исторически музей са още Златният Пегас, находката от тракийски бронзови релефи и други.
След превземането на България от Османската империя турските завоеватели пишели името му Хезарград или Хразград, докато българите го наричали Разград. От този период са и два от символите на града- джамията “Ибрахим Паша” (1616) и Часовниковата кула.
Имената, с които Разград се е срещал в миналото са: Хезарград, Херазград, Хасград, Четехезар, Красград, Аранград, Азарград, Хразград, Храсград, Крозград и Хизарград.
По-голяма част от населението изповядва християнство. В града има само 1 църква- Св. Николай- Чудотворец.
Кварталите на града са: Васил Левски, Освобождение, Орел, Абритус, Лудогорие, Бели Лом, Възраждане, Вароша, Стефан Караджа, Житница, Западна промишлена зона.
Съвременен Разград е добре уреден, чист, тих и спокоен град. В него работят няколко високотехнологични предприятия, от които се препитава голяма част от населението.