Асеновград

Град Асеновград се намира в Родопите, на около 15 км южно от град Пловдив. Намира се в дефилето на Чепеларска река /или Асеница/. През територията преминава един от най-важните транспортни коридори към Гърция- Пловдив-Смолян-Ксанти. Асеновград е най-големият град в Родопите, най-големият необластен град в България. В пределите на града влизат и кварталите Долни Воден и Горни Воден, които до 1986 година са села. Населението на града възлиза на 52 896 души за 2014 година, което го нарежда на 19 място по големина в страната. Град Асеновград е известен с многото си църкви, параклиси и манастири, заради което често го наричат Малкият Йерусалим. Градът също е известен и като Градът на булчинските рокли, защото има голям брой ателиета и магазини за сватбени рокли. До 1934 година градът носи името Станимака, когато е прекръстен на Асеновград в чест на цар Иван Асен ІІ. Над Асеновград са разположени останките на известната Асенова крепост, която по време на цар Иван Асен ІІ е превърната във важен военен пост в отбраната на южните граници на Второто българско царство.
Преобладаващият брой от жителите на Асеновград са българи, но има представители и на турския и ромския етнос. От религиите се изповядват християнство и мюсюлманство, а има и такива, които се определят и като Свидетели на Йехова.
Градът е силно свързан с християнската религия.
Град Асеновград е известен със своята запазена винарска традиция- станимашката малага и асеновградския мавруд. Изнася висококачествен тютюн, вино, детски храни, плодове и консерви.
Градът има автогара и жп-гара, от която има влакове само до Пловдив и село Крумово.
Асеновград е средище за културен и религиозен туризъм.
В миналото градът е бил известен с една от първите дискотеки в България- „Джамбуре”. Дискотеката се е намирала в хотел Асеновец, имала е кръгъл дансинг и е била с капацитет от 600 места. Днес хотелът се възстановява изцяло, но дискотеката не съществува.
За празник на града няма определена конкретна дата. Но най-често се приема датата 27 май като начало на честванията, които продължават близо седмица. Празниците протичат обикновено в последната седмица на май месец, от понеделник до неделя, а кулминацията е в събота. Показват се фолклорните и културни традиции на бита, провеждат се светски и културни събития, концерти, изложби, семинари, колопоходи и много спортни състезания.